Břestek

Region Uherské Hradiště - Poznejte region - Podle města - Břestek

Obec Břestek se nachází ve Zlínském kraji, necelých 10 km západně od Uherského Hradiště. Leží na úpatí Chřibů v nadmořské výšce 238 m v malebném údolí Zlechovského potoka. Nachází se na spojnici mezi obcemi Buchlovice a Velehrad, obcemi s nejvýznamnějšími památkami regionu...

První zmínka o obci se datuje z roku 1141, takže obec Břestek patří mezi nejstarší obce Uherskohradišťska. Rozloha obce činí 1406 ha, z čehož 900 ha zaujímají lesy a 400 ha zemědšlská půda. Obec Břestek patří mezi nejseverněji položené vinohradnické obce. Obec je vyhlášená Koštem vína, který se koná každou velikonoční sobotu v sále sportovní haly.

Mezi památky obce patří pozdně barokní socha sv. Jana Nepomuckého z 2. pol. 18. stol. stojící v zahradě školy, novogotická zvonice na návsi či památky lidové architektury - dům čp. 157. Na katastru obce se nachází zajímavá přírodní lokalita - přírodní památka Břestecká skála (místo oblíbených výletů pěších turistů i cyklistů). V okolí Břestecké skály byly objeveny stopy prehistorického osídlení z období starší i mladší doby kamenné. Další přírodní zajímavostí je památný strom - sekvojovec obrovský (obvod kmene 5 m, jeho stáří je odhadováno na 200 let).

Pro svou geografickou polohu je Břestek vyhledávanou rekreační oblastí se širokými možnostmi zejména pro turistiku a cykloturistiku.

 
 

Řazení článků:

 

Knihovna Břestek

Břestecká knihovna se nachází v přízemí budovy Mateřské školy Břestek.

Rubrika: Poznejte region - Podle města - Břestek

 

Mateřská škola, Břestek

Místní mateřská škola se nachází v samostatné budově společně s místní knihovnou a sálem, ve kterém je možné pořádání různých akcí. Ředitelkou je p. Marie Gajdošová.

Rubrika: Poznejte region - Podle města - Břestek

 

Sjezdovka Břestek - Lyžařský areál MENDL-SKI

Lyžařský areál se nachází za obcí Břestek u místního fotbalového stadionu v nadmořské výšce 340m. Sjezdovka je 450m dlouhá s převýšením 80m, dostatečně široká.

Rubrika: Poznejte region - Podle města - Břestek

 

Břestecká skála

Na katastru obce Břestek se nachází zajímavá přírodní lokalita, která se stala oblíbeným cílem turistů - přírodní památka Břestecká skála.

Rubrika: Poznejte region - Podle města - Břestek

 

Sekvojovec obrovský - Břestek (Chabaně)

Sekvojovec obrovský se nachází na Chabaních, což je část obce Břestek. Obvod kmene je 5m a jeho stáří je odhadováno na 200 let.

Rubrika: Poznejte region - Podle města - Břestek

 
 
 

Řazení článků:

 

POZNEJTE REGION

POZNEJTE REGION - PODLE MĚSTA

O PORTÁLU REGION-UH.CZ

SDĚLENÍ

OBSAH TVOŘÍ TAKÉ ČTENÁŘI!

PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE

 
 
Naši partneři (např. )