Oslavili jsme svátek svaté Cecílie

Včera si zejména věřící, ale i hudebníci, připomínali svátek svaté Cecílie. Svatá Cecílie žila v Říme někdy kolem 3. století. Ač byla křesťanka, byla provdána za pohana Valeriána. V den své svatby, kdy jim hrála muzika, zpívala ve svém srdci chválu na Boha. Den po svatbě se její muž i nepřátelé nechali pokřtít a přijali křesťanskou víru.

V době pronásledování křesťanů byla vězněna a poté odsouzena k hrozné smrti – ve vlastní lázni byla udušena vedrem a horkou parou. Než ale zemřela, stačila svůj majetek rozdat chudým. Cecílie ale i po mučení v lázni zůstala živa, proto ji dali stíti. Kat jí zasadil tři rány mečem do šíje a domníval se, že je mrtva. Cecilie však ještě tři dny žila.

Mučednice Cecílie bývá zobrazována s loutnu a růži ve svých rukou. V předvečer jejího svátku se scházeli členové hudebních spolků, aby přijali nové členy, anebo aby obdarovali chudé lidi.

Dnes se svátek sv. Cecílie pojímá trocha jinak. Už se nerozdávají dary chudým, ale svátek se oslavuje hudbou, zpěvem. Mše bývají doprovázeny nádhernou hudbou a různými hudebními tělesy. Na mnoha místech se konají koncerty.

Jednoho koncertu jsem se včera zúčastnila. Konal se v Napajedlích u příležitosti instalace nových varhan pro kostel sv. Bartoloměje. Dopoledne se konala slavnostní mše, kterou sloužil biskup Josef Hrdlička, který varhany posvětil a odpoledne se odehrál varhanní koncert pod vedením pana Martina Jakubíčka z Brna.

Pan Jakubíček předvedl nové varhany v celé kráse. Vystudoval JAMU a je uznávaným hudebníkem v ČR, ale i v zahraničí. Pan Jakubíček koncert provázel jak hudbou, tak i slovem. Hostem varhanního koncertu byl i sám tvůrce varhan – mistr Václav Smolka.

Koncert trval hodinu a čtvrt. V zaplněném kostele mohli návštěvníci slyšet krásnou barokní hudbu od Luise Milana, Johanna Sebastiana Bacha, Jeremiashe Clarka či klasicistní od Františka Brixi, Johanna Hummela anebo hudbu z doby romantismu od Franze Liszta, Modesta Mussorogskijeho, jehož hudba tento koncert zakončila. Tento hudebník na konci sklidil velký potlesk, jako i mistr pan Václav Smolka.

Nové napajedelské varhany vznikaly mezi lety 2006 – 2009. Na varhany střádali místní věřící a přispělo jim město Napajedla. Varhany jsou dvoumanuálové, mají přes 2000 píšťal, 30 rejstříků… Varhany jsou mírně nadstandardní. V České republice mnoho takových kusů, jako jsou nyní napajedelské varhany, nenajdeme.

Až pojedete kolem a zrovna bude mše, zastavte se a přijďte si tento nový královský nástroj poslechnout. Do budoucna chce kněz místní farnosti uspořádat další koncerty, některé z nich už má naplánované.

 
Reklama
 

Oslavili jsme svátek svaté Cecílie AUTOR:

jvb

Oslavili jsme svátek svaté Cecílie DISKUSE:

JarekMarek, 25.01.2015 00:35
Málokdo by vůbec svatou Cecílii poznal nebýt muzikantů. Jejich je patronkou a nosit ji na krku by pro nás, nejen věřící, muzikanty bylo poctou. Tuto představu splnil smaltař z internetového obchodu http://www.aljancic.com/ podle mě velmi zdařile a jistě se zalíbí i Vám - Jarek
 

MOHLO BY VÁS JEŠTĚ ZAJÍMAT:

Velehradská literární pouť

Velehradská literární pouť

VELEHRAD – Na poutním místě Velehradě se v sobotu 25. listopadu poprvé uskuteční literární pouť. Hlavním tématem programu bude odkaz života a díla básníka a překladatele Jana Zahradníčka. Součástí pouti bude mše svatá, po níž bude následovat seminární a besední program. (celý článek)

Východní Morava: na Štěpána nemusíte zůstávat doma

Východní Morava: na Štěpána nemusíte zůstávat doma

VÝCHODNÍ MORAVA – Nejkrásnější svátky v roce jsou takříkajíc „za dveřmi.“ Kdo nechce Vánoce strávit jen doma či návštěvách, pro něj má Východní Morava řadu pozvánek. Třeba na 2. svátek vánoční, na Štěpána, který letos připadá na úterý. (celý článek)

Jízdu nezvládla

Jízdu nezvládla

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Řidička i spolujezdec skončili v nemocnici. (celý článek)

 

ČLÁNEK JE ZAŘAZEN V KATEGORIÍCH:

SDĚLENÍ

OBSAH TVOŘÍ TAKÉ ČTENÁŘI!

O PORTÁLU REGION-UH.CZ

PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

 
 
Naši partneři (např. )