Školní rok a volný čas dětí a mládeže

Tak nám začal nový školní rok a s ním spousta starostí a radostí. Nejnáročnější rok to bude především pro rodiče prvňáčků i druháků, kdy se jim budou muset velmi věnovat, učit se s nimi, vybírat jim i nějaký ten zájmový kroužek, aby se jejich ratolesti zabavily či se něčemu novému naučily. Samozřejmě, že ne všichni budou někam chodit, protože jejich finanční situace není na tom nijak dobře nebo protože podle rodičů je ještě brzo a není pro ně ani nic vhodného… Je to velká škoda. Určitě se ale dá najít cesta, jak dítěti dopřát smysluplnou zábavu, dobré kamarády a plno zajímavých zážitků i dovedností, které se mohou naučit a v životě využít, i když jsou ještě „malé“.

Jedna skupina lidí, starající se duší i tělem o smysluplný kvalitní volný čas dětí a mládeže, je Junák – svaz skautů a skautek České republiky. Ani byste mnozí z vás nevěřili, jaká je to úžasná organizace. Právě v těchto dnech se mnozí členové skautských oddílů potulují po školách, anebo v městských parcích, pořádají herní odpoledne, aby dětem předvedli, cože zajímavého vlastně skauti dělají, jak si umí hrát, a že skauting není jenom o táboření, ale především o partě lidí, mezi nimiž je pevné přátelství, dobrá atmosféra a ideály, které je ženou kupředu.

Dneska jsem byla svědkem pozvánky do skautského oddílu, který probíhal přímo v jedné škole v regionu Uherské Hradiště. Skauti si oblékli jejich stejnokroje s barevnými šátky, které poté zvídavé děti vybízely k tomu, aby se zeptaly, proč má každý jinou barvu. K tomu si skauti přibalili velký batoh, ve kterém měli pomůcky k aktivitám, které dětem během pozvání ukazovali. Jejich vystoupení mělo, jak se říká „šťávu“, bylo totiž s hereckým výstupem.

Prostřednictvím aktivit chtěli dětem ukázat, že se dá v přírodě obejít bez nože i hrnku k pití. Před jejich zraky zkrátili lano o metr, aniž by ho uřezali, anebo složili z papíru hrnek, ze kterého se napili. Samy děti byly zvědavé, zda takový hrnek proteče, a tak ho jeden skaut naplnil vodou. Neprotekl. Dětem se to velmi líbilo. Dále jim ukázali hru ringo, štít, který si před prázdninami sami vyráběli a hráli si s ním na bojovné Vikingy z dob středověku.

Tečkou za pozváním byly dvě krátké hry, které děti vyloženě nadchly a rozdávání dalších pozvánek na cestu k Severnímu pólu, která se uskuteční již tento pátek. Můj dojem je takový, že celé pozvání bylo úžasné. Skauti předvedli, že s dětmi umí dobře pracovat. Během krátké doby dokázali rozzářit dětské oči a rozesmát ústa. I paní učitelky byly nadšené, dokonce se některé přidaly i k samotným hrám. Samozřejmě, že nemohli ukázat vše, protože to, co dělají, se ani ukázat nedá, bylo by to na dlouho a jistě by na to nestačil ani jeden celý den…

Skauting má co dětem nabídnout, ani moc nestojí a navíc něčemu ty dnešní děti naučí, poněvadž dnešní generace dětí je v mnoha směrech velmi ztracená a málo toho dovede… Skauting staví před člověka příležitosti: být členem týmu, mít kamarády, prožívat život naplno, žít dynamicky, aktivně, zábavně, zajímavě, rozvíjet se, růst, pomáhat světu kolem sebe k rozvoji, hledat směr pro svůj život… Kroužek a jemu podobné společenství nemohou nabídnout to, co nabízí skauting, a tomu věřte.

Ve skautingu si člověk také sáhne na GPSku, foťák, učí se dělat reportáže, slaňovat skály, vařit i sjíždět vodu na raftech. Ale to není důležité. Důležité je to, co se člověk učí mimochodem při tom – že má cenu se o něco snažit. Skauting, to je také tradice a v naší zemi ji má skoro už stoletou. Ve světě již skauting stovku oslavil, a to v roce 2007.

V okrese Uherské Hradiště existuje několik skautských středisek, které můžete zkontaktovat, máte-li zájem dozvědět se něco více. Až někde uvidíte viset skautský letáček, prostřednictvím kterého hledá oddíl nové členy, neklopte před ním ihned oči, ale zkuste o takové možnosti popřemýšlet.

Kontakty na skautská střediska v regionu UH: www.psohlavci-uh.cz (Uherské Hradiště), www.skaut.tupesy.cz (Tupesy, Modrá), www.polesovice.skauting.cz (Polešovice, Vážany), středisko Buchlovice (veru.copl@seznam.cz).

 
 

Školní rok a volný čas dětí a mládeže VŠECHNY OBRÁZKY:

OBRÁZEK - Školní rok a volný čas dětí a mládežeOBRÁZEK - Školní rok a volný čas dětí a mládežeOBRÁZEK - Školní rok a volný čas dětí a mládeže

Školní rok a volný čas dětí a mládeže AUTOR:

jvb

Školní rok a volný čas dětí a mládeže DISKUSE:

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky, buďte první!

MOHLO BY VÁS JEŠTĚ ZAJÍMAT:

Pohřešovaná žena byla nalezena mrtvá

Pohřešovaná žena byla nalezena mrtvá

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Pátrání po čtyřiadevadesátileté ženě je ukončeno. (celý článek)

Východní Morava: prvomájové oslavy, šanson ve Zvonici, dračí lodě

Východní Morava: prvomájové oslavy, šanson ve Zvonici, dračí lodě

VÝCHODNÍ MORAVA – Květen začne tradičním Svátkem práce, který je dnem volna. Na Východní Moravě se ponese ve znamení mnoha prvomájových akcí. Pestré budou i další dny. (celý článek)

Kdo ukradl peníze?

Kdo ukradl peníze?

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Po zloději pátrají policisté z Uherského Brodu. (celý článek)

 

ČLÁNEK JE ZAŘAZEN V KATEGORIÍCH:

SDĚLENÍ

OBSAH TVOŘÍ TAKÉ ČTENÁŘI!

O PORTÁLU REGION-UH.CZ

PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

 
 
Naši partneři (např. )