Ti druzí – Stojanovo gymnazium

Stává se mi, že až příliš často potkávám lidi, kteří při zmínce, že studuji na Gymnáziu na Velehradě, kladou (alespoň pro mě a mé spolužáky) nesmyslné či hloupé otázky týkající se církevní podstaty této školy. Konkrétně vypisovat tyto otázky a následně na ně odpovídat stále monotónně se opakujícími frázemi, by zabralo asi více obsahu tohoto časopisu, než je zdrávo. Proto „jen“ zhruba popíšu, jak to na Velehradě chodí.

Obecně je tato škola srovnatelná s jakýmkoli jiným gymnáziem. Vyučování začíná v 8:05 (vzhledem k příjezdu autobusu tedy o pět minut později než je obvyklé). Délka vyučovací hodiny je stejná (45 minut), přestávky jsou ale kratší. Malá 5 minut, velká 15 minut a polední pauza na oběd 45 minut. Na začátku každé hodiny se NEmodlíme. Výjimkou je náboženství, kde je dán prostor pro modlení, který využívají samozřejmě jen věřící. Od ostatních se pouze očekává, že je budou respektovat.

Teď jsem tedy zmínil náboženství – jeden ze dvou povinných předmětů, které jsou na této škole navíc. Výuka náboženství spočívá ve všeobecném informování se o náboženstvích jako takových. I když nutno dodat, že zatímco v prváku se probírá buddhismus či hinduismus a podobně, postupem času se výuka překomponovává čistě na křesťanství. Vyučující, kterým je kněz, tuto křesťanskou výuku ještě znásobuje svou ortodoxní vírou a duchovním výkladem. Tento, pro mnohé pobuřující styl výuky, na druhou stranu alespoň vyvolává zajímavé debaty s filosofickým podtextem, kdy učitel používá právě duchovních vysvětlení existence Boha a vy se mu je snažíte vyvrátit racionálními názory. Ale ani to neznamená, že nám je víra v Boha vštěpována do hlavy; a cílem těchto debat (tedy) není vnucování nebo vyvracení víry, ale jen objektivní posuzování názorů druhé strany.

Druhým povinným předmětem navíc je latina. Tady nemá smysl detailněji popisovat tento předmět. Jde o výuku jazyka, sice mrtvého, přesto pro budoucnost například mladých mediků celkem užitečného. Jen je nutno podotknout, že jde o předmět dost obtížný, asi jako kdyby se Angličan učil češtině.

Během školního roku (začátek, pololetí, konec) jsou tři povinné mše. Tyto mše jsou v rámci zahájení a ukončení školního roku, musí se jich tedy účastnit každý. Mše probíhají jako každá jiná, s tím, že součástí je proslov ředitele.

Učitelský personál je tvořen převážně z mladých lidí. Mezi profesory jsou samozřejmě ti populárnější a ti „méně oblíbení“. Ostatně jako na jakékoli jiné škole.

Závěrem bych chtěl jen stručně přiblížit několik zásad týkajících se způsobů zdravení učitelů na SGV. Na začátku každé vyučovací hodiny jsme povinni se postavit a tak pozdravit vstupujícího učitele. Někteří jsou ochotni čekat i několik minut než si stoupnou všichni, jiní to odbíjí strohým příkazem „sedněte si“ ještě dřív, něž se stihne někdo začít zdvihat ze židle. Na chodbách jde potom už jen o projev slušnosti, když student pozdraví učitele (zatím se mi nikdy nestalo, že by učitel první pozdravil studenta). Zde se pak dají rozlišit typy profesorů, které nemusíte zdravit typickým „dobrý den“, ale jen jakousi zkrácenou formou „dobrý“, anebo jen kývnutím hlavy a sympatickým úsměvem. To jak je pozdrav opětován je už na učiteli. Může odpovědět veselým způsobem, otráveným, anebo neodpoví vůbec. Takovým učitelům, kteří si svou odpověď nejspíš schovávají na „horší časy“, já osobně svůj sympatický úsměv a pokynutí hlavou nikdy nevěnuju, spíš budu dělat vše proto, abych se jim vyhnul.

 
 

Ti druzí - Stojanovo gymnazium AUTOR:

TRUŇK
Školní časopis uherskohradišťského gymnázia, do kterého přispívají jak studenti, tak učitelé. Díky vzájemné spolupráci region-uh.cz a tohoto časopisu Vám velmi rádi přinášíme názory mladých a inteligentních lidí z Vašeho okolí.

Článek pro TRUŇK napsal Filip Mareš

Ti druzí - Stojanovo gymnazium DISKUSE:

koeman, 17.03.2009 09:53
dobryy
 

MOHLO BY VÁS JEŠTĚ ZAJÍMAT:

Prodložený červencový víkend

Prodložený červencový víkend

Příjemné letní teplé dny už jsou tady a proto Vás zveme na příjemné posezení u čerstvě grilovaných specialit pro celou rodinu, oslavu SDH v Lipově, ale také na cyklovýlet, díky kterému poznáte spoustu krásných míst v okolí. (celý článek)

Řidiče přemohla únava

Řidiče přemohla únava

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Nehoda na silnici I/50 zkomplikovala dopravu. (celý článek)

Východní Morava zve na festival vína, Příběhy stromů či sraz vousáčů

Východní Morava zve na festival vína, Příběhy stromů či sraz vousáčů

VÝCHODNÍ MORAVA – Blíží se léto, a tak nabídka akcí, zejména pod širou oblohou, je na Východní Moravě opravdu pestrá. (celý článek)

 

ZA ČLÁNKEM STOJÍ:

ČLÁNEK JE ZAŘAZEN V KATEGORIÍCH:

SDĚLENÍ

OBSAH TVOŘÍ TAKÉ ČTENÁŘI!

O PORTÁLU REGION-UH.CZ

PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

 
 
Naši partneři (např. )