Jak začít se včelařením

Včelaření je krásný a velmi užitečný koníček s tradicí a možná i s nádechem romantiky. Péče o včely je náročná, ale vězte, že pokud se rozhodnete začít včelařit, vynaložené peníze, úsilí a čas vám přinesou potěšení v podobě tolik prospěšného medu a dalších včelích produktů, které se hojně využívají v potravinářství, farmacii, lidovém léčitelství a kosmetice. Včely jsou také velmi prospěšné kvůli významné roli opylovačů.

Pro mnoho lidí je včelaření zdroj obživy, pro jiné pouze koníček, který nepřispívá zásadním způsobem do rodinného rozpočtu, ale přináší výhody v podobě medu i ostatních včelích produktů.

Včelaření dělíme podle množství včelstev, které pochopitelně ovlivňuje přinášený zisk. Chcete-li chovat včely pro zábavu a vlastní potěšení s výnosem medu a dalších produktů pouze pro vaši spotřebu, pak začněte s pořízením od tří do deseti včelstev. Chcete-li si včelařením přivydělat k zaměstnání, pak počítejte s péčí až o 150 včelstev. Včelí produkty budete mít pro vlastní spotřebu i na prodej. Pokud plánujete podnikat v tomto oboru, pořiďte si minimálně 150 včelstev, ideálně však až dvojnásobek, v případě nepřejícího počasí. Vyšší počet pak už mají pouze farmy, které často pečují dokonce o tisíc a více včelstev.

Co byste měli vědět, než se včelařením začnete?

V prvé řadě je na místě seznámit se detailně s životem včely medonosné, s jejím chovem, riziky a nepříjemnostmi, které včelaře mohou potkat. V tomto směru vám velmi pomůže Český svaz včelařů, který sdružuje přes 90% včelařů v České republice. Prostřednictvím tohoto sdružení budete mít přístup ke kvalitním informacím a inovacím v rámci včelařských postupů. Současně se také dozvíte o termínech a místech pořádání nejrůznějších včelařských akcí a seminářů.

Pro začátek vám také doporučujeme návštěvu včelaře z vašeho okolí, abyste si včelařinu prohlédli v praxi, a určitě i absolvování nějakého kurzu pro začínající včelaře. Na trhu jsou rovněž dostupná i DVD pro včelaře a řada publikací s touto tématikou. Příliš nedoporučujeme koupi přeložených knih ze zahraničí, protože obsažené informace nemusí být zcela přesné.

Pokud jste se již definitivně rozhodli, že zkusíte včelařit, pak velkou pozornost věnujte správnému načasování. Přes zimu je dobré získat dostatek potřebných informací a pořídit si veškerou výbavu. Při pořizování výbavy jednoznačně doporučujeme investovat do nového vybavení. Použité nástroje jsou sice levnější, ale mohou být nositeli zárodků včelích nemocí. Použité úly mohou být natřeny neekologickými nátěry nebo zjistíte, že již nejsou provozuschopné. Pokud jste již zakoupili použité vybavení, je dobré se informovat na veterinární správě nebo u místních včelařů, zda v dané lokalitě nebylo hlášeno ohnisko nemoci včel. Pokud nebylo, stejně dbejte na velmi pečlivé vydezinfikování veškerého vybavení.

Když disponujete dostatkem informací a vybavením, na jaře, jakmile můžete zakoupit oddělek nebo matku, pak můžete začít s praktickou stránkou věci. Dopřejete tak včelstvu dostatek prostoru a času, aby zesílilo a dokázalo bez větších problémů překonat zimu.

Začínáte-li již se silným včelstvem, můžete začít v podstatě kdykoli, důležité je však dát si pozor na přesun, protože včely si mohou zapamatovat cestu. Pomůže změna polohy nového úlu nebo umístění nějaké překážky.

 
 

Jak začít se včelařením VŠECHNY OBRÁZKY:

OBRÁZEK - Jak začít se včelařenímOBRÁZEK - Jak začít se včelařením

MOHLO BY VÁS JEŠTĚ ZAJÍMAT:

Po dopravní nehodě nadýchal

Po dopravní nehodě nadýchal

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Řidič měl v dechu přes tři promile. (celý článek)

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Historické památky, folklor a tradice, radost z úrody vína – to vše nabízejí již tradiční Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, které od pátku 7. do neděle 9. září rozezpívají a roztančí centrum Slovácka – královské město Uherské Hradiště. (celý článek)

Jablečný mošt a moučníky provoní Hostětín - Jablečná slavnost již posedmnácté

Jablečný mošt a moučníky provoní Hostětín - Jablečná slavnost již posedmnácté

Vůně jablečných moučníků, chuť čerstvého jablečného moštu, hudba, ukázky řemesel, hry pro děti, divadlo a především pohoda a dobrá nálada - to vás čeká v Hostětíně v neděli 23. září 2018. Jablka všemi smysly - čichem, chutí, zrakem i hmatem - a ve všech podobách - sušená, tekutá, pečená i právě utržená ze stromu, čekají na vaši návštěvu. (celý článek)

 

ČLÁNEK JE ZAŘAZEN V KATEGORIÍCH:

SDĚLENÍ

OBSAH TVOŘÍ TAKÉ ČTENÁŘI!

O PORTÁLU REGION-UH.CZ

PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

 
 
Naši partneři (např. )