Yacon pro hubnutí i k obranyschop­nosti

Yacon je jednou z mnoha bylin rostoucích v dalekých Andách. Za poslední roky si však díky výživným látkám, vitamínům a minerálům a také díky své chuti získal oblibu po celém světě. Je velmi citlivý na mráz, a proto jej u nás můžeme pěstovat pouze od května do prvních mrazíků. Ve své domovině rostlina dorůstá až 2 metrů, květy jsou nenápadné malé a žluté, listy tmavě zelené a pokryté chmýřím. Nejdůležitější na celé rostlině jsou ale její hlízy.

Lahodná chuť jablka s melounem

Na yaconu najdete dva druhy hlíz – stonkové, které se nejí, a ke konzumaci určené zásobní hlízy. Tyto hlízy připomínají svým vzhledem brambory, ale chutí mají blízko k jablku s melounem. I proto se yaconu někdy přezdívá zemní jablko.

Kromě hlíz se dají konzumovat i listy a lodyhy yaconu. Počítejte ovšem s tím, že jsou nahořklé.

Čaj z listů yaconu, který je zároveň prebiotikem, působí antioxidačně.

Jedna rostlina dokáže vyprodukovat 2–8 kg hlíz. Zásobní hlízy lze jíst syrové i tepelně upravené – vařené, dušené, kompotované. Syrové hlízy mají diuretické účinky, čehož se využívá při problémech s ledvinami a močovým měchýřem. Při zánětech ledvin je velmi účinný odvar z listů yaconu.

Věděli jste, že co se týče produktů, můžete koupit nápoje, sirup, čaj, vločky či křupky z yaconu? Případně si můžete z hlíz yaconu připravit v sušičce potravin zdravé a chutné yaconové chipsy.

Bohatý zdroj živin a energie

Yacon obsahuje 20 nezbytných aminokyselin, vitamíny A, B1, B2 a C, polysacharid inulin, dále hořčík, draslík, fosfor a mnoho dalších důležitých látek pro náš organismus. Právě inulin slouží jako prebiotikum a stimuluje růst bifidogenních bakterií. V hlízách dále nechybí fruktóza, glukóza, sacharóza, škrob, kyselina ferulová, kávová a chlorogenová.

Ačkoli má yacon mnoho blahodárných účinků na organismus, je především vhodný pro diabetiky, neboť nezvyšuje hladinu krevního cukru. Pomáhá rovněž posilňovat obranyschopnost organismu, upravuje střevní mikroflóru, zároveň potlačuje tvorbu toxinů ve střevech a zvyšuje ochranu jater. Významná je i jeho schopnost upravovat krevní tlak a snižovat cholesterol. Dokáže zpomalovat stárnutí a podporuje léčbu osteoporózy. Yacon je účinný i při zácpě a nespavosti.

Potřebujete zhubnout? Yacon je výborný i při redukčních dietách, neboť snižuje chuť k jídlu, čímž významně napomáhá při hubnutí.

Recept na yaconové chipsy

Ingredience:
yaconové hlízy
infračervená sušička Yden CI IR D5

Postup:
Nakrájejte yacon na jemné plátky a ty rozložte na tác sušičky ovoce a zeleniny. Získate zdravé nízkokalorické sladké chipsy s vysokým zdrojem energie.

 
 

Yacon pro hubnutí i k obranyschopnosti VŠECHNY OBRÁZKY:

OBRÁZEK - Yacon pro hubnutí i k obranyschopnostiOBRÁZEK - Yacon pro hubnutí i k obranyschopnostiOBRÁZEK - Yacon pro hubnutí i k obranyschopnosti

MOHLO BY VÁS JEŠTĚ ZAJÍMAT:

Ukradl i zámky

Ukradl i zámky

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Pachateli hrozí až dvouleté vězení (celý článek)

Řidiče přemohla únava

Řidiče přemohla únava

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Nehoda na silnici I/50 zkomplikovala dopravu. (celý článek)

Dva jedinečné koncerty na tento víkend

Dva jedinečné koncerty na tento víkend

I tento víkend Vám nabízíme ty nejlepší akce z okolí Uherského Hradiště. Příjemné dny můžete strávit nejen v Buchlovickém amfiteátru, ale program plný zábavy je pro Vás připraven i v Uherském Brodě na festivalu. (celý článek)

 

ČLÁNEK JE ZAŘAZEN V KATEGORIÍCH:

SDĚLENÍ

OBSAH TVOŘÍ TAKÉ ČTENÁŘI!

O PORTÁLU REGION-UH.CZ

PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

 
 
Naši partneři (např. )