Šumice

Region Uherské Hradiště - Aktuálně z regionu - Podle města - Šumice

Šumice se rozprostírají v 229 metrech nadmořské výšky při soutoku Rudického potoka (Ovčírky) s Olšavou, na rovině a přilehlých svazích po obou březích Olšavy a Vlárské dráhy. Jméno obce bylo odvozeno z názvu „ves lidí Šumových“ a během času se několikrát změnilo. V roce 1391 to bylo Schumitz, 1447 Šumice, 1671 Ssumitz-Šumice a současný název Šumice je z roku 1924.

První zmínky o Šumicích pocházejí už z druhé poloviny 14. století, kdy kolem roku 1380 měl obec v držení Hynek z Valdštejna, od něhož zástavu koupil Jan z Meziříčí. Ten v roce 1397 předal Šumice Alšovi z Cimburka. V roce 1406 držel obec se dvorem a s mlýnem Jan z Cimburka, jenž jej prodal Martinovi z Hirsfeldu a ten biskupu Tasovi a jeho bratřím Dobšovi a Benešovi z Boskovic. Ti odevzdali v roce 1481 Šumice s dvorem a podacím Klementovi z Bráníka, ten již prodal obec s vorem, s podacím a krčmami v roce 1477 za 1000 zlatých uherských Janu Plankarovi, čímž se obec stala součástí uherskobrodského panství. Dne 16. června 1605 byly Šumice vypáleny Bočkajovci.

Do začátku 17. století se vykrystalizovala struktura obce v níž vedle 110 osídlených domů byly dva mlýny, krčma a dvůr, čímž se Šumice řadily k velkým vesnicím. Těžké chvíle pro obec byla léta vpádů z Uher v 17. století, kdy např. v roce 1663 bylo zabito 48 osob a odvlečeno 38 koní, 138 kusů hovězího dobytka a 1167 ovcí. Podle lánského rejstříku bylo tehdy v obci 78 osídlených domů, dva nově osídlené a šestnáct pustých.

Obec velmi často trpěla povodněmi řeky Olšavy. Při té největší v roce 1919 bylo pobořeno 71 domů a 32 stodol, 50 domů poškozeno, Vlárská dráha přerušena, koleje vytrhány mosty strženy, přičemž v kostele stála voda nad lavicemi. Obě školní budovy byly naplněny nešťastníky ještě několik týdnů. V letech 1927-28 byly odvodněny pozemky směrem od obce k Nezdenicím a Rudicím. Současně byla provedena regulace Olšavy a přítoku Ovčírky.

Šumice zůstaly vedle zemědělství až do nedávné doby charakteristickou obcí zedníků. Ve druhé polovině 19. století zedníků přibývalo. Většina odcházela do Budapešti, Vídně a Hamburku. V roce 1911 obec čítala na 216 zedníků.

Po roce 1989 v obci vzniklo mnoho nových staveb a služeb pro občany. V Šumicích působí lékař, zubař i lékárna. Nyní máme novou sportovní halu, kostel, ekodům... Rekonstrukcí prošla škola, školka i desetibytovka. V současné době se staví na hřbitově nová márnice.

Šumice se postupem času staly středně velkou moderní vesnicí. Díky své výhodné poloze zdejší lidé nemusí dojíždět daleko za prací a za většími nákupy. V dnešní době obec Šumice čítá na 1782 obyvatel z toho 873 mužů a 909 žen. Je zde 534 domovních čísel a rozloha obecních lesů čítá na 247ha. Starostou obce je ing. Josef Bartoš a obecní zastupitelstvo čítá na patnáct zastupitelů.

 
 

Řazení článků:

 

Alkohol dělá s řidiči divy

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Porušil zákaz a řídil opilý.

Rubrika: Aktuálně z regionu - Podle města - Šumice

 

Pila řidička i cyklistka

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Popily a pak havarovaly.

Rubrika: Aktuálně z regionu - Podle města - Šumice

 

Východní Morava bude bavit i v roce 2018

VÝCHODNÍ MORAVA – I roce 2018 bude Východní Morava bavit. A to hned od prvních dnů.

Rubrika: Aktuálně z regionu - Podle města - Šumice

 

Žena střet s vlakem nepřežila

UHERSKOHRADIŤSKO: Policisté vyšetřují okolnosti nehody.

Rubrika: Aktuálně z regionu - Podle města - Šumice

 

Cyklista ujel

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Starší ženu srazil muž na kole, který po střetu ujel.

Rubrika: Aktuálně z regionu - Podle města - Šumice

 

Minu přinesl po třiceti letech v kýblu

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Policisté zajišťovali za jeden den munici na třech místech.

Rubrika: Aktuálně z regionu - Podle města - Šumice

 

Po víně boural

Jednadvacetiletý muž dopil v sobotu 15. října kolem půlnoci litr červeného vína a zanedlouho sedl za volant osobního fordu. Na sedadlo spolujezdce se posadil ještě osmnáctiletý kamarád...

Rubrika: Aktuálně z regionu - Podle města - Šumice

 

Dopravní policisté zastavili čtyři neukázněné řidiče

V Šumicích se dnes ráno rozdávaly nejen rady dětem, ale i pokuty neukázněným řidičům. Policisté z Preventivně informační skupiny ve spolupráci s policisty z Dopravního inspektorátu...

Rubrika: Aktuálně z regionu - Podle města - Šumice

 
 
 

Řazení článků:

 

AKTUÁLNĚ Z REGIONU

AKTUÁLNĚ Z REGIONU - PODLE MĚSTA

O PORTÁLU REGION-UH.CZ

SDĚLENÍ

OBSAH TVOŘÍ TAKÉ ČTENÁŘI!

PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE

 
 
Naši partneři (např. )